Jak wybrać najlepsze kolory ścian do salonu

Kolor ścian może w jednej chwili zmienić charakter pomieszczenia. Wybierz odpowiedni kolor ścian dla swojego domu i może to zrobić ogromną różnicę w tworzeniu spokojnej i inspirującej atmosfery. Ważne jest, aby poświęcić trochę czasu i przemyśleć kolory ścian, które wybierasz do swojego domu. Od neutralnych tonów do odważnych i żywych odcieni, możesz znaleźć idealne kolory ścian dla każdej przestrzeni. Od formalnych do swobodnych, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach kolorów ścian, ich zaletach i jak wybrać najlepsze kolory ścian dla swojego domu.

Czym jest kolor ścian?

Kolor ścian to termin używany do opisania dowolnego materiału nałożonego na ściany pomieszczenia w celu nadania mu określonego koloru. Jest to bardzo szeroki termin, który może być używany do opisania całej gamy kolorów. Różne rodzaje kolorów ścian są stosowane z różnych powodów. Od neutralnych tonów po odważne i żywe odcienie - możesz znaleźć idealny kolor ścian dla każdej przestrzeni.

Neutralne odcienie

Odcień neutralny to kolor, który nie wyróżnia się zbytnio spośród innych kolorów użytych w pomieszczeniu. Neutralne odcienie nie mają żadnego konkretnego koloru i mogą być używane w połączeniu z innymi kolorami. Odcienie neutralne mogą być stosowane w prawie każdym pomieszczeniu, ale są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których wykonuje się różne czynności, takich jak jadalnia czy kuchnia. Neutralny odcień może być użyty do ukrycia plam, które mogą pojawić się na ścianach od sprzętu kuchennego lub po prostu do nadania przestrzeni bardziej uporządkowanego wyglądu. Neutralne odcienie są również pomocne w powiększaniu optycznie przestrzeni, ponieważ są płaskie. Neutralne odcienie są szczególnie ważne dla osób z alergią, które mogą być wrażliwe na niektóre kolory. Osoby cierpiące na alergie są bardziej podatne na reakcje alergiczne w przypadku kontaktu z określonym kolorem.

Odważne i żywe odcienie

Odważny i żywy odcień to taki, który wyraźnie odróżnia się od innych kolorów w pomieszczeniu. Istnieje wiele różnych rodzajów odważnych i żywych odcieni. Od czerwonego do pomarańczowego, od niebieskiego do zielonego lub brązowego - w każdym pomieszczeniu można znaleźć wystarczająco odważny odcień. Odważne odcienie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i pozwalają na zastosowanie mniejszej ilości oświetlenia, ponieważ ściana jest głównym źródłem światła.

Odważne i żywe odcienie nie wymagają użycia wyłącznie tego koloru w pokoju. Użycie jednego lub dwóch akcentów w odważnym i żywym odcieniu pomoże Ci bardziej wydobyć ten kolor. Akcentami może być wszystko - od obrazów, przez rośliny, półki na książki, po meble. Odważne i żywe odcienie są szczególnie pomocne dla osób słabowidzących. Osoby słabowidzące często mają trudności z dostrzeżeniem kolorów, które są bardziej stonowane i mogą być przytłaczające. Odważne i żywe odcienie pomagają łatwiej dostrzec przedmioty znajdujące się w pokoju.